فصل و زمان کاشت سبزیجات، صیفی جات و محصولات زراعی در پاییز، زمستان و بهار

فصل و زمان کاشت سبزیجات، صیفی جات زراعی مناسب فصل بهار در خانه

۰
فصل و زمان کاشت سبزیجات، صیفی جات زراعی مناسب فصل بهار در خانه
نمره 4 از 5 رای

کاشت سبزیجات بهاره به بررسی دقیق این که چه محصولاتی را شامل می شود نیاز به زمان و شناخت کامل سبزیجات و صیفی جات دارد. کاشت محصولات زراعی مانند سبزیجات و صیفی جات باید در فصل خودش کاشته و برداشت شود. برخی سبزیجات و صیفی جات نیاز به گرما شدیدی دارند. تعدادی از سبزیجات در هوای معتدل رشد می کنند و عده ای دیگر در هر زمانی قابل کاشت می باشند. و بعضی از سبزیجات در اوایل بهار باید کاشته شود. با آی آر میکس همراه باشید تا زمان کاشت سبزیجات و صیفی جات را در اوایل بهار و اواخر زمستان بررسی کنیم.

کاشت سبزیجات بهاره و زمان کاشت محصولات زراعی در پاییز و زمستان و ..

 Vegetables To Plant in Spring To Kickstart Your Garden

اول فصل بهار زمان بسیار خوبی برای کاشتن بذر سبزیجات و صیفی جات مورد علاقه مان است. کاهور، انواع کلم ها و .. جز صیفی جاتی است که توان تحمل سرما را دارند. چون در اول فصل بهار هوا نسبتا سرد است. شما می توانید بذر را داخل خانه و یا در حیاط بکارید. کاشت سبزیجات پاییزی بستگی به محل زندگی شما دارد. قبل از زمان کاشت محصولات زراعی بذر مورد نظر می توانید اطلاعاتی در این باره کسب کنید و با توجه به منطقه جغرافیایی خود زمان کاشت محصولات را تغییر دهید اما از این الگو برای شکل گیری بهتر زمان کاشت استفاده کنید. به طور کلی کاشت سبزیجات بهاره به دو دسته: ۱- محصول فصل گرم ۲- محصول فصل سرد تقسیم می شود. میوه های محصول فصل گرم قسمت خوراکی آن میوه گیاه است مانند: خیار، بادمجان، سبزیجات و.. و محصول فصل سرد بیشتر برگ و ریشه است که به عنوان میوه خورده می شود. در ادامه با کاشت سبزی در باغچه آی آر میکس همراه باشید

کاشت سبزیجات بهاره در باغچه: کاهو، کلم، تربچه، هویج و ..

کاهو به عنوان صیفی جات انواع متنوعی دارد مانند :کاهو سبز بلند، کاهو قرمز تانگو، کاهو سلیویا و.. کاشت آن ها بسیار ساده است. از نظر زمان کاشت و آب و هوا برای بذر کاهو در مناطق نسبتا سرد هم امکان پذیر است و گرما و خشکی هوا باعث می شود کاهو به مرحله گل دهی برسد که کیفیت محصول کاهش می یابد. در مناطق گرم کاشت سبزیجات بهاره در اوایل بهار و اواخر زمستان است. اما اگر درجه هوای خیلی پایین بود بهتر است روی بذر کاهو را بپوشانید تا حالت گلخانه ای برای رشد بهتر محصول بوجود بیاید. بهار یک زمان مناسب برای تولید کاهو است و حدود دو ماه طول می کشد که محصول آماده برداشت شود.

کاشت سبزیجات بهاره

آرگولا از خانواده تربچه و تره است که مانند بوته های کاهو رشد می کند. آرگولا سریع رشد می کند و به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز قابل برداشت است و برای رشد نیاز به آب زیادی دارد. بهتر است در هوای بسیار سرد روی باغچه ای که بذر آرگولا را کاشته اید بپوشانید تا محیط نسبتا گرمی برای محصول فراهم شود. فصل بهار و پاییز بهترین زمان کاشت آرگولا است. حتی بذز سبزی آرگولا در گلدان قابل کاشت و برداشت است.

کاشت سبزیجات بهاره

هویج ها در رنگ های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و.. هستند، این محصولات کشاورزی فصل پاییز و در فصل سرد بین دمای هوای ۱۶ و ۱۸ درجه سانتیگراد مزه شیرین تر و بهتری دارد. هویج جز دسته صیفی جات هستند که میوه آن به صورت ریشه ای است. هویج با آفتاب و آب مناسب  زودتر به عنوان هویج خوب و درجه یک تبدیل می شود. کاشت هویج و رشد آن بین ۶۵ تا ۸۵ روز طول می کشد.

کاشت سبزیجات بهاره

بیشتر متخصصان تغذیه چغندر را به عنوان محصولی فوق العاده برای سلامت بدن انسان می داند. بهترین زمان کاشت چغندر اوایل فصل بهار است که درجه هوای مطلوب برای کاشت سبزیجات پاییزی بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد. با گرم شدن هوا اگر چغندر ها برداشت نشود رشد بیشتری دارند. پس اگر قصد ندارد چغندر شما خیلی بزرگ شود قبل از گرم شدن هوا آن را برداشت کنید.

کاشت سبزیجات بهاره

تربچه هم جز محصولات کاشت سبزی خوردن در زمستان است که بهترین زمان کاشت آن اواخر زمستان و اوایل بهار است. کاشت تربچه در بهار و زمستان تربچه های کوچک تر و شیرین تری به دست می آید و اگر کاشت و برداشت تربچه به تابستان بیفتد تربچه بزرگ تر و تند تری خواهید داشت. تربچه هم مانند هویج از ریشه خوراکی تشکیل می شود. تربچه محصولی است که در بیشتر مواقع آفت ندارد ولی حواستان به سوراخ های روی تربچه باشد و کاشت آن بسیار آسان است برای کسانی که تجربه ای در مورد کاشت سبزی در باغچه ندارد. تربچه خیلی سریع رشد می کند و کمتر از یک ماه این سبزی پر ویتامین را در اختیار دارید. تربچه بیشتر به عنوان سبزیجات به صورت خام استفاده می شود.

کاشت سبزیجات بهاره

کلم کیل یکی دیگر از اعضای خانواده کلم ها است. بذر کلم کیل و کلم بروکلی را هم میتوان در اول بهار یا آخر زمستان مستقیم در باغچه کاشت هم می توانید و هم می توانید به مدت ۴ تا ۶ هفته در محیط خانه نگه دارید و سپس به باغچه منتقل کنید. کلم کیل مدت ۳ ماه طول می کشد تا قابل برداشت شود و برای رشد کافی به نور و خاک مناسب احتیاج دارد.

کاشت سبزیجات بهاره

کلم بروکلی جز آن دسته از سبزیجات است که میتوان در باغچه کاشت و هوای پاییز و بهار را دوست دارد چون زمانی که هوا گرم می شود کلم بروکلی گل می دهد. بذر کلم بروکلی را به مدت ۷ تا ۹ هفته در خانه بعد از کاشت سبزیجات پاییزی نگه دارید و وقتی جوانه زد در باغچه بکارید. رشد کامل کلم بروکلی ۵۰ تا ۶۰ روز به طول می انجامد.

کاشت سبزیجات بهاره

اگر چه کاشت بذر گل کلم و به نتیجه رساندن آن نسبتا کار دشواری است. گل کلم هوای خنک بهار و پاییز را دوست دارد. برای کاشت سبزیجات بهاره بهتر است صیفی جات را به مدت ۶ تا ۸ هفته داخل خانه بذر را بکارید تا برگ دهد آن موقعه می توانید آن را در حیاط و محیط خارجی بکارید. برای رشد گل کلم دمای ۱۵ درجه تا ۲۵ درجه سانتیگراد مناسب است و مدت رشد کامل گل کلم ۵۰ تا ۷۰ روز است. گلم کلم هم به صورت خام و هم پخته استفاده می شود.

کاشت سبزیجات بهاره

بذر گوجه‌ فرنگی معمولا ابتدا در محیط داخلی مانند خانه یا گلخانه کاشته می‌شود و بعد از این که گیاه چند برگ تشکیل داد آن را به محیط خارج از خانه منتقل می‌کنند. بهتر است بذر گوجه فرنگی برای جوانه زدن در دمای ثابت قرار بگیرد. بهتر است ابتدا بذر گوجه‌ فرنگی در محیط داخلی کاشته شود. رشد کامل گوچه فرنگی سه ماه طول می کشد که بهتر است ۶ تا ۸ هفته در فضای داخل خاک بذر را بکارید. گوجه فرنگی با گرما هوا رنگ و مزه بهتری خواهد داشت.

کاشت سبزیجات بهاره

در مناطق گرم بذر بادمجان را در بهمن ماه و در مناطق معتدل در فروردین ماه در گلخانه یا محلی گرم کاشته می شود و وقتی برگ های آن رشد کرد در زمین میکارند. بهتر است بذر بادمجان را به مدت ۴۸ ساعت در آب قبل از کاشت جوانه خیس کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد. پوست براق و بنفش نشانه مرغوبیت بادمجان است. بادمجان یکی از صیفی جات کم کالری و سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی است. بادمجان هم مانند گوجه در هوای نسبتا سرد مانند ۱۵ درجه سانتیگرد یخ نمیزند. بذر بادمجان که در اول بهار میکارید اوایل خرداد قابل برداشت است.

کاشت سبزیجات بهاره

با کاشت سبزیجات و صیفی جات در خانه خود را برای یک رژیم سالم و کم کالری آماده کنید. پشنهاد می کنیم پست قویترین چربی سوز ها : غذاها ، سبزیجات و خوراکی هایی که باعث لاغری شکم میشود را مطالعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات ؟

همراهان گرامی آی آر میکس نظرات و پیشنهادات خود را درباره زمان کاشت سبزیجات و صیفی جات و اصول کاشت سبزی در باغچه ساده و کم هزینه را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
منبع فارسی: آی آر میکس

تبلیغات متنی