بررسی علت خاموش شدن ماشین در حالت درجا، بعد از استارت، هنگام ترمز و ..

گاهی اوقات ماشین در مکان های مختلف بعد از استارت خاموش می شود و هیچ گونه چراغ هشدار یا اخطاری برای اطلاع از این عملکرد ماشین وجود ندارد و خاموش شدن ماشین در حال ترمز، استارت و .. اتفاق می افتد. دلایل مختلفی باعث خاموش شدن ماشین می شود. امروز در آی آر میکس قصد داریم به بررسی علت خاموش شدن ماشین بعد از استارت زدن بپرازیم.

خاموش شدن ماشین بعد از استارت زدن و بعد از افت دور موتور از ۱۰ در ۲۰۶، پژو، پراید و..

When I Slow Down And Stop The Car, Engine Shuts Off Inspection Service

دلایل مختلفی و غیر قابل پیش بینی برای خاموش شدن ماشین وجود دارد. بهتر است قبل از هر گونه حادثه ای در آینده از آن اطلاع داشته باشیم. بنابراین، پشنهاد می کنیم تا آخر مقاله علت خاموش شدن ناگهانی ۲۰۶، پراید و .. با آی آر میکس همراه باشید. چون خاموش شدن ماشین در راه و جاده احساس ناخوشایندی دارد و غیر منتظره است.

دلایل علت خاموش شدن ماشین بعد از استارت زدن:

بد عمل کردن مبدل گشتاور

در ماشین با گیربکس اتوماتیک، مبدل گشتاور جای کلاچ دستی را می گیرد و مسئول انتقال قدرت است. اگر مبدل گشتاور شکسته باشد یا اگر سطح انتقال مایعات کم باشد، مبدل کار خود را انجام نخواهد داد و ماشین قادر نیست که قدرت را در سرعت های پایین حفظ کند و همین موضوع باعث می شود موتور خاموش شود. عیب وجود در مبدل گشتاور نیز می تواند باعث خاموش شدن ماشین شود.

خاموش شدن ماشین

کم شدن فشار سوخت یا کثیف بودن آن و خرابی پمپ سوخت

پمپ سوخت مسئول انتقال سوخت از مخزن به موتور است. یک پمپ سوخت نامناسب باعث کم شدن فشار سوخت می شود که به این معنی است که یک جریان نامناسب سوخت به موتور وجود دارد. در سرعت های بالا ماشین، انتقال نامناسب سوخت مشکلی بوجود نمی آورد. اما در سرعت های پایین باعث خاموش شدن ماشین در حالت درجا می شود. انژکتورهای سوخت مسئولیت انتقال سوخت است که توسط شمع های جرقه در زمان مناسب بوجود می آیند. انژکتورها می توانند در طول زمان مسدود و یا کثیف شوند که منجر به انتقال نامنظم و یا عدم انتقال سوخت می شود.

خاموش شدن ماشین

حسگر اکسیژن خودرو

سنسورهای اکسیژن تعیین میزان اکسیژن ورودی به جریان سوخت را افزایش می دهند و به خودرو کمک می کند تا نسبت هوا به سوخت تنظیم شود. اگر اکسیژن بیش از حد یا کم باشد، وسیله نقلیه شما قدرت لازم برای روشن شدن را نخواهد داشت. درست همانند فشار کم سوخت، خودرو همچنان در سرعت بالا رانندگی کار می کند، اما این قدرت برای روشن ماندن خودرو در حالت درجا یا استارت بسیار کم است. خودرو موقع روشن شدن دچار خام سوزی( گرم کن روشن نمی شود) می شود.

خاموش شدن ماشین

سیم های شل شده و یا سیم های خورده شده در سیم کشی خودرو

اگر سیم ها شل شده باشد یا دچار خوردگی، باعث کاهش توان باطری خودرو می شود و همین موضوع باعث خاموش شدن ماشین بعد از استارت است. برای تشخیص سلامت باتری، به ولت متر نیاز است، در صورتیکه دسترسی به ولت متر نداشتید، چراغ های جلوی ماشین را روشن کنید و نور بالا بزنید، اگر باتری شما سالم باشد، باید نور چراغ ها عادی باشند.

خاموش شدن ماشین

سنسور فشار هوا

در صورت خرابی این قطعه، ECU تشخیص درستی از مقدار هوای ورودی ندارد و مخلوط هوا و سوخت درستی هم در محفظه احتراق وجود ندارد. مشکل در این سنسور باعث پاشیده نشدن سوخت به موتور می شود و همین موضوع علت خاموش شدن ماشین بعد از استارت زدن است همینطور خرابی این سنسور دور موتور را هم اشتباه نشان می دهد. وقتی راننده قصد ایست کامل دارد یا وقتی در حالت حرکت کلاچ می گیرد، به احتمال زیاد موتور خاموش خواهد شد. یکی دیگر از علائم خرابی سنسور هوا ماشین در صبح با استارت زیاد روشن می شود ولی به محض گاز دادن خودرو خاموش می شود.

 

خاموش شدن ماشین

خرابی سوپاپ خودرو

عوامل زیادی وجود دارد که باعث خرابی سوپاپ می شود. سوپاپ‌های معیوب، مهم‌ترین چیزی هستند که هیچ‌کس در مورد خود آنها صحبت نمی‌کند. در حالی که دلیل دوم خرابی عملکرد سوپاپ‌ها همین است. تنش‌های حرارتی و مکانیکی زیاد، اولین دلیل است. هر سوپاپی بر اثر رانندگی در راه های طولانی فرسوده می‌شود، اما بعضی سوپاپ‌ها زودتر از موعد فرسود می‌شوند و علت آن شکست و سوختگی است. اگر سوپاپ دچار خرابی یا کثیفی باشد خود عامل خاموش شدن ماشین می شود.

خاموش شدن ماشین

خالی بودن مخزن سوخت

روشن ماندن یک ماشین به سه عامل سوخت، تراکم و احتراق بستگی دارد. شاید این سه عامل برای شما پیش پا افتاده باشد ولی اگر باک بنزین خالی باشد ماشین اصلا روشن نمی شود. قطعا این مشکل ارزانترین مسئله در علت خاموش شدن ماشین روی گاز، استارت و … است. اما به خاطر داشته باشید، حرکت خودرو با باک خالی یا سوخت کم آسیب های جدی به پمپ سوخت و فیلتر سوخت وارد خواهد کرد.

خاموش شدن ماشین

مشکل در سوئیچ اینرسی یا قطع کن بنزین

این سوئیچ که با ضربات شدید فعال می گردد، برای جلوگیری از آتش سوزی خودرو در تصادف شدید، طراحی شده است و به محض ضربه خوردن، فعال می گردد. با فعال شدن این سوئیچ جریان بنزین در موتور خودرو قطع شده و خودرو خاموش می شود.

خاموش شدن ماشین

براساس عملکرد موتور، درایو تست و اطلاعات تشخیصی، مکانیک بررسی خود را درباره خاموش شدن ماشین در حالت درجا را شروع می کند و وقتی مشخص شود به شما اطلاع می دهد که چه قطعاتی باید جایگزین شوند یا تمیز شوند. مکانیک اغلب قبل از اینکه بتواند تشخیص درست دهد، باید چندین قسمت را بازرسی و بررسی کند. این مشکل را جدی بگیرید و سریعتر ماشین خود را به متخصص بسپارید.

خاموش شدن ماشین

در آخر پیشنهاد می کنیم پست آموزش باز کردن قفل ماشین های پراید ، پژو ۲۰۶ ، سمند و ..بدون نیاز به سوئیچ و ریموت در محل را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما ؟

نظرات خود را در زمینه خاموش شدن ماشین بیان نمایید؟ و علت خاموش شدن ماشین روی گاز را با آی آر میکس را به اشتراک بگذارید. اگر برای گاز خوردن ماشین در حالت خلاص راه حلی سراغ دارید در بخش دیدگاه پست بیان کنید.

وارد کانال آی آر میکس شوید
منبع : آی آر میکس

11 دیدگاه در“بررسی علت خاموش شدن ماشین در حالت درجا، بعد از استارت، هنگام ترمز و ..

 • مرداد ۷, ۱۳۹۷ در t ۱۰:۵۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام وخسته نباشید
  من تویوتا کمری جی ال ۲۰۰۷ دارم تازگیا دور موتور افت می کنه و خودرو خاموش میشه که البته درجا هم روشن میشه این اتفاق حدوداٌهر دو هفته یکبار اتفاق می افته اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  5
 • شهریور ۱۸, ۱۳۹۷ در t ۳:۵۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ماشینه من پراید هستش وقتی خاموش میکنم بعدش روشن میکنم ماشین در دور موتور نیم کار میکند بعد از دو بار یا سه بار گاز دادن دور موتور درست کارمیکنم است موتور شمع پمپ بنزین صافی همشو عوض کردم ولی بازم درست نشده

  پاسخ دادن
  6
  • شهریور ۲۱, ۱۳۹۷ در t ۳:۰۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   بخاطر خطای ای سی یو بیشتر بخاطر کثیفی و جرم گرفتنشه حتی زنگ زدگی فیش و جافیش هم مشکل ساز میشه کلا سیمکشی برقیش رو عوض کن

   پاسخ دادن
   0
 • آبان ۱۷, ۱۳۹۷ در t ۷:۳۰ ق.ظ
  پیوند یکتا

  من یه ۴۰۵ slx دارم زمانی که ماشین درجا کار میکنه دور موتور مداوم کم وزیاد میشه .. الان دوروزه که به محض اینکه پام رو از پدال گاز میگیرم ماشین خاموش میشه…

  پاسخ دادن
  1
 • آبان ۲۵, ۱۳۹۷ در t ۱۲:۰۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام‌.یه ماکسیما اتومات دارم.هنگام سرد بودن پس از روشن شدن خاموش میشود.سریع روشن میشه ولی بعد از ۲ ثانیه خاموش میشه.تا وقتی موتور سرده همین حالتو داره.اگر پدال گاز رو فشار بدم چج تا عطسه میزنه و میل به خاموش شدن داره.لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  پاسخ دادن
  -1
 • آذر ۱, ۱۳۹۷ در t ۱:۳۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام وقت بخیر
  سه ماهه ۲۰۶ تیپ پنج مدل ۹۳ خریدم
  بخاطر ریپ زدن در دنده ۲ رفتم دیاگ زدم و شمع و وایر و سنسور اکسیژن ماشینو عوض کردم
  ماشین گاهی اوقات معمولا تو معکوس گرفتن از سه به دنده دو خاموش میشه..وقتی استارت میزنم بلافاصله روشن میشه ولی خاموش شدن اونم تو حرکت خب خطرناکه..دوسه بار دیاگ زدم همه چی سالمه ولی این مشکل خاموشی هنوز مرتفع نشده
  ممکنه راهنمایی بفرمایین..ممنون میشم

  پاسخ دادن
  -1
 • آذر ۲۹, ۱۳۹۷ در t ۷:۳۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ماشین من ۴۰۵ دوگانه سوزه چند روزه موقع استارت زدن ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه وباید برای روشن شدن حتما گاز بدم تا روشن بشه ماشین بعدشم که حرکت میکنم تا دنده رو خلاص میکنم ماشین چه توی سرعت بالا باشه یا ساکن باشه دور موتور افت میکنه و ماشین خاموش میشه . بردمش تعمیرگاه میگن از استوپر ماشینه ولی اونم شستوشو دادم بازم درست نشد. لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ دادن
  0
 • دی ۱, ۱۳۹۷ در t ۶:۴۵ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید ماشین من پژو۴۰۵ دو گانه بیرون هستش موقع درجا و راه رفتن خوب کار می کنه ولی بعد طی مسافت نیم ساعته موقع ترمز دور موتور زود افت می کنه و خاموش میشه بردم تعمیر گاه می گن از سنسور دریجه گاز هست بعد بردم تعمیر گاز cng میگه ژگلاتورش هست لطفا راهنمایی ام کنید باید جکار کنم
  ممنون میشم

  پاسخ دادن
  0
 • دی ۶, ۱۳۹۷ در t ۵:۵۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  باسلام من یک رانا مدل ۹۲دارم ‌باک بنزینم خالی بود وامپر روشن بود ماشین درجا کار میکردکه خاموش شد باهمکاری مکانیک دیگه هرکاری کردیم روسن نشد بنزین ریختیم تو باک فیوز ، پمپ بنزین باطری همه رو چک کردیم ولی متاسفاروشن نشد خواستم بدونم مشگل از کجاست ممنون

  پاسخ دادن
  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *