سرویس کولر گازی

آموزش تصویری سرویس کولر گازی پنجره ای و طریقه شستن آن

۰
آموزش تصویری سرویس کولر گازی پنجره ای و طریقه شستن آن
نمره 4.8 از 6 رای

فصل داغ تابستان به میانه های راه خود رسیده اما همچنان گرمای شدیدی را تحمل می کنیم. وسایل خنک کننده زیادی درون خانه ها وجود دارد و کولر گازی پنجره ای یکی از آن ها محسوب می شود. با ما در آی آر میکس همراه باشید تا آموزش تصویری سرویس کولر گازی پنجره ای و طریقه شستن آن را با شما دوستان به اشتراک بگذاریم.

سرویس کولر پنجره ای را چگونه انجام دهیم؟ آموزش ویدیویی شستن کولر پنجره ای

How to Clean a Window Air Conditioner

تمیز نگه داشتن کولرها اصلی حیاتی در عملکرد مناسب آن ها خواهد بود. پیش از این سرویس کولر گازی و اسپیلت را در آی آر میکس بررسی کرده بودیم. طبیعتا آغاز هر سرویس کولر با تمیز کردن آن خواهد بود. به یاد داشته باشید که تمیز نگه داشتن کولر در فصل های سرد و در برابر خاک فراوان برخی شهرها، نکته ای کلیدی در موفقیت شما خواهد بود.

به طور کلی برای سرویس کولر گازی پنجره ای چند روش وجود دارد که در آی آر میکس آن ها را با هم مروری مختصر خواهیم کرد. همچنین در این مطلب ما آموزش ویدیویی شستن کولر پنجره ای را برای شما دوستان فذاهم ساختیم.

مرحله اول سرویس کولر گازی پنجره ای : تمیز کردن روزانه کولر

۱- به دنبال رسوب، کپک یا باد زدگی باشید. اگر بوی کمی رسوب یا کپک یا هر گونه بوی نامطبوع از درون کولر حس کردید، این روش در سرویس کولر گازی پنجره ای موثر خواهد بود.

بوی کپک

۲- یک بطری هیدروژن پراکسید تهیه و آماده اسپری کنید. محصولاتی که حاوی سه درصد هیدروژن پراکسید هستند در فروشگاه ها به فروش رسیده و موثر واقع خواهد شد. به یاد داشته باشید که از الکل استفاده نکنید زیرا احتمال آتش سوزی وجود دارد. استفاده از وایتکس نیز در شستن کولر گازی هم توصیه نمی شود.

هیدروژن پراکسید

۳- کولر را خاموش کنید. ناحیه ورودی و جلویی کولر را اسپری کنید. مراقب باشید که اسپری را به درون چشم یا بینی خود نفرستید. حتما دست ها را هم بعد از اسپری شستشو دهید.

اسپری کردن هیدروژن پراکسید

۴- پس از شستن کولر گازی پنجره ای صبر کنید تا همه چیز خشک شود. سپس کولر را دوباره روشن کنید. بهترین کار این است که اسپری را شب انجام دهید و صبح کولر را روشن کنید.

  • اگر کولر همچنان کثیف است، باید بیشتر تلاش کنید. فیلتر ها را باز کرده و داخل کولر را هم اسپری کنید.

خشک شدن کولر

۶- کولر را خاموش و روشن نکنید. برای چند ساعت سعی کنید کولر را روشن نگه دارید تا گرما باعث مرگ میکروب ها شود.

کولر را خاموش و روشن نکنید

مرحله دوم سرویس کولر گازی پنجره ای : تمیز کردن فیلتر به صورت ماهانه

۱- پنل جلویی کولر را بردارید تا به فیلتر دسترسی پیدا کنید. قبل از انجام این کار کولر را خاموش کرده و آن را از برق هم بکشید. سپس کولر را باز کرده و فیلتر را از درون پنل خارج کنید.

  • توجه داشته باشید در سرویس کولر پنجره ای برای باز کردن و بیرون کشیدن فیلتر در دفترچه راهنمای کولر نحوه انجام آن نوشته شده است و قبل از سرویس کولر حتما آن را مطالعه کنید.

خارج کردن فیلتر کولر

۲- فیلتر را با آب بشویید. آب گرم را بر روی فیلتر بگیرید و آن را با حوصله شستشو دهید. شستشوی ماهانه برای فیلتر توصیه می شود. اگر حیوان خانگی دارید یا محیط شما خاک زیادی دارد، برای سرویس کولر باید فیلتر را بیشتر شستشو دهید.

شستشوی فیلتر کولر

۳- بگذارید فیلتر خشک شود و آن را سر جای خود بازگردانید. آب اضافی را با تکان دادن فیلتر از آن خارج کرده و با حوله آن را خشک کنید. وقتی پنل کاملا خشک شد، آن را سر جای خود قرار دهید.

خشک شدن فیلتر کولر

۴- فیلتر خراب را تعویض کنید. اگر فیلتر شما خراب یا پاره شده، باید آن را جایگزین کنید. شماره مدل خود را یادداشت کنید و فیلتر مشابه با دستگاه را خریداری کنید. شماره مدل دستگاه شما در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است.

تعویض فیلتر خراب

مرحله سوم سرویس کولر گازی پنجره ای : تمیز کردن فصلی کولر

برای سرویس کولر به صورت فصلی باید چند نکته را به یاد داشته باشید. توجه به تیغه های آلومینیومی کولر از اصلی ترین نکات در سرویس فصلی کولر است و با مراقب از این تیغه، می توانید عمر و سلامت دستگاه خود را بیش از پیش تضمین کنید.

  1.  پوشش کولر را بردارید و مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نیست. برای باز کردن پوشش به آرامی نسبت به باز کردن پیچ ها اقدام کنید. بعد از باز کردن پیچ ها به تیغه های آلومینیومی می رسید که محل جمع شدن گرد و خاک درون دستگاه شما می باشد.
  2. تیغه های آلومینیومی را با شانه تمیز کنید. در بین این تیغه ها همواره کمی خاک وجود دارد و با حرکت آرام شانه در بین آن ها می توانید خاک را از بین ببرید.
  3. می توانید از پمپ باد استفاده کنید یا با اسپری هوا تیغه ها را تمیز کنید و گرد و خاک را از بین ببرید.
  4. استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن تیغه های آلومینیومی کولر مفید خواهد بود. مراقب باشید که به دستگاه آسیب نزنید و فرایند را آرام دنبال کنید.

تمیز کردن فصلی کولر

نکته: کاهش میکروب ها باعث کاهش رسوب، باد زدگی یا هر گونه فعالیت منفی قارچ ها یا موارد مشابه می شود و نیاز شما به هیدروژن پراکسید را از بین می برد.

مرحله چهارم سرویس کولر گازی پنجره ای : سرویس کولر با تمیز کردن عمیق آن

با انجام روش های بالا به احتمال فراوان مشکلی در تمیزی کولر خود نخواهید داشت. در سرویس کولر گازی پنجره ای اگر کولر شما بیش از حد کثیف شده و با روش های بالا تمیز نمی شود، آن را به بیرون از خانه برده و چند مرحله را دنبال کنید. از محلول های پاک کننده قوی تر بهره بگیرید و یا این محلول ها را با آب گرم ترکیب کنید. بعد از اسپری تمام نقاط کولر، ۱۰ دقیقه محلول را روی کولر باقی بگذارید تا از تمیزی آن مطمئن شوید و محلول کار خود را به خوبی انجام دهد.

تمیز کردن عمیق

سپس شروع به شستن کولر گازی کنید. اگر کولر شما به طور کامل تمیز نشد، بار دیگر محلول شوینده را اسپری کرده و دوباره تمیز کردن را امتحان کنید. اگر کثیفی کولر بیش از حد بود، می توانید از شلنگ برای شستشوی بهتر کمک بگیرید و آب پر فشار را به کولر برسانید. همیشه به یاد داشته باشید که زمان کافی برای خشک شدن کولر صرف کنید و برای روشن کردن آن هرگز عجله نکنید.

شستشو با شلنگ

آموزش ویدیویی نحوه سرویس کولر گازی پنجره ای

برای کسانی که اطلاعلت لازم در زمینه سرویس کولر گازی را کسب نکردند ویدیویی فراهم کردیم تا راحت تر نحوه انجام این کار را بیاموزید.

 

نظرات و پیشنهادات

امروز در آی آر میکس سرویس کردن کولر گازی پنجره ای را با هم مرور کردیم و چند روش ساده در انجام آن را به صورت مختصر ارائه دادیم. اگر در زمینه سرویس کولر گازی پنجره ای تجربه یا دیدگاهی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
منبع فارسی: آی آر میکس

تبلیغات متنی