How to Prevent Clothes from Shrinking

آموزش تصویری جلوگیری از آب رفتن لباس نخی، کتان و …

۱
آموزش تصویری جلوگیری از آب رفتن لباس نخی، کتان و …
امتیاز دهی به نوشته

از جمله اتفاقات ناگوار در رابطه با لباس که حتما شما هم با آن مواجه شده اید، آب رفتن آن است. به خصوص لباس های نخی که از الیاف پنبه ای درست شده اند. در ادامه با چند راهکار ساده به شما آموزش خواهیم داد که برای جلوگیری از آب رفتن لباس نخی چکار باید کنید.

برای جلوگیری از آب رفتن لباس نخی چکار باید کرد؟ حل مشکل آب رفتن لباس بعد از شستشو

How to Prevent Clothes from Shrinking

بعضی از افراد زمانی که با آب رفتن لباس خود مواجه می شوند، سعی دارند با کشیدن لباس در جهات مختلف آن را به حالت اولیه بازگردانند. در حالی که این راه حل مناسبی نیست. هر لباس بسته به جنسی (نخ، کتان، ریون، پشم، جین و…) که دارد، راهکارهای متفاوتی جهت حل مشکل آب رفتن لباس را می طلبد. در ادامه با آی آر میکس همراه باشید تا آموزش تصویری جلوگیری از آب رفتن لباس کتان، نخی و … را به شما آموزش دهیم.

روش اول: جلوگیری از آب رفتن لباس در شستشو ماشینی

۱- برای جلوگیری از کوچک شدن لباس بعد از شستشو، آنها را با آب سرد بشویید. شما می توانید به راحتی درجه حرارت ماشین لباسشویی را روی “سرد” قرار دهید.

ماشین لباسشویی

-شستن لباس ها با آب سرد به انرژی کمتری نیاز دارد؛ بنابراین می توانید از این طریق در مصرف برق نیز صرفه جویی نمایید.

۲- در صورتی که ماشین لباسشویی شما دارای امکانات لازم جهت تنظیم نوع پارچه است، می توانید آن را روی گزینه ” delicate” یا همان شستشوی ملایم قرار دهید. به این ترتیب لباس های شما سایز و شکل اولیه خود را حفظ خواهند کرد. در واقع این تنظیمات، تلاطم و تکان کمتری جهت شستشو و خشک کردن به لباس ها وارد کرده و به این ترتیب از آب رفتن لباس نخی و بافتنی شما و آسیب به آنها تا حد زیادی جلوگیری می کند.

آب رفتن لباس

-توجه داشته باشید اگر تنظیمات ماشین لباسشویی شما به گونه ای است که به طور خودکار بر روی آب گرم یا داغ قرار میگیرد، حتما آن را به دمای آب سرد تغییر دهید.

۳- یکی از راهکارهای دیگر جهت جلوگیری از آب رفتن لباس کتان، نخی و ابریشمی، شستن این گونه لباس ها با دست است. با مقداری ماده پاک کننده و آب به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

جلوگیری از آب رفتن لباس کتان

اگرچه شستن لباس با دست زمان و تلاش بیشتری را می طلبد، اما در عوض یکی از امن ترین روش ها جهت حل مشکل آب رفتن لباس های نخی و کتان خواهد بود.

۴- شستن لباس های پشمی و کشمیری را به خشک شوئی بسپارید. معمولا از روی لیبل یا برچسبی که روی لباس ها زده می شود، می توانید به جنس لباس خود پی برده و از این طریق از آب رفتن لباس ها جلوگیری کنید.

حل مشکل آب رفتن لباس

روش دوم: خشک کردن لباس ها به طریق درست

۱- خشک کن ماشین لباسشویی را روی پایین ترین حرارت ممکن قرار دهید. هرچقدر حرارت و گرما کمتر باشد، میزان آب رفتگی لباس نیز کمتر خواهد بود. در صورتی که تغییر تنظیمات خشک کن را فراموش کرده و دما را روی گزینه متوسط یا بالا قرار دادید، احتمال آب رفت پارچه نخی یا هر نوع لباس دیگر شما خواهد بود.

خشک کردن

-برخی از ماشین های لباسشویی دارای تنظیمات خشک کن با گرما یا حرارت نیستند. بلکه از طریق چرخاندن لباس شروع به خشک کردن می کنند. این خشک کن ها زمان بر هستند ولی آسیب کمتری به بافت لباس وارد کرده و به حل مشکل آب رفتن لباس نخی و بافتنی کمک میکنند.

۲- در این مرحله از آموزش جلوگیری از آب رفتن لباس باید این نکته را به یاد داشته باشید که لباس ها را در حالیکه هنوز رطوبت دارند، از ماشین لباسشویی خارج کنید.

آب رفت پارچه نخی

خشک کردن لباس از این طریق به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه می تواند به سرعت بخشیدن فرایند خشک کردن کمک کند؛ اما خارج کردن آنها از لباسشویی در حالیکه هنوز دارای رطوبت هستند، به جلوگیری از کوچک شدن لباس کمک خواهد کرد.

۳- پس از خارج کردن لباس های دارای رطوبت خود از ماشین لباسشویی، اکنون می توانید آنها را در فضای آزاد روی طناب رخت آویزان کرده و اجازه دهید به طور کامل خشک شوند. با این شیوه خشک کردن می توانید تا حدی از آب رفتن لباس های خود جلوگیری کنید.

جلوگیری از کوچک شدن لباس

-به منظور جلوگیری از آسیب و آب رفتن لباس ها، از آویزان کردن آنها به خصوص لباس های پشمی خود، در معرض نور مستقیم خورشید یا طوفان خودداری کنید.

روش سوم: رعایت کردن دستورالعمل لباس

۱- همیشه به برچسب زده شده روی لباس (معمولا دور یقه یا حاشیه لباس) دقت کنید.

 دور یقه یا حاشیه لباس

هر لباس بسته به جنسی که دارد، دستورالعمل شستشو و خشک کردن خاص خود را نیز خواهد داشت. بنابراین برای جلوگیری از آسیب یا حل مشکل آب رفتن لباس های خود حتما به این برچسب ها دقت کنید تا به این ترتیب طول عمر پوشاک شما بیشتر شود.

۲- نکته مهم دیگر در آموزش جلوگیری از آب رفتن لباس ها این است که باید لباس های خود را طبقه بندی کنید.

سبد لباس

لباس های خود را با توجه رنگ و جنسی که دارند می توانید به راحتی در دو سبد جداگانه طبقه بندی نمایید. لباس های سیاه و سفید با جنس مشابه در یک سبد و لباس های رنگی را در سبدی دیگر نگهداری و برای شستشو آماده کنید تا به این ترتیب از آسیب و آب رفتن لباس ها جلوگیری شود.

۳- گرما یکی از عوامل مهم در کوچک شدن یا آب رفتن لباس ها به شمار می رود. بنابراین پس از شستشو و خشک کردن لباس ها به وسیله ماشین لباسشویی، فورا آنها را از لباسشویی درآورید تا چروک نشوند. به این ترتیب دیگر نیازی به استفاده از اتو هم نخواهید داشت. پیش از این هم درباره رفع چروک لباس به صورت سریع بدون نیاز به اتو صحبت کرده بودیم.

خشک کردن لباس

-اگر لباس ها را در حالیکه کمی رطوبت دارند از لباسشویی خارج کرده و روی طناب رخت پهن کنید، نه تنها دیگر نیازی به اتو کردن آنها نیست بلکه تا حدی از آسیب و آب رفتن لباس ها نیز جلوگیری کرده اید.

-استفاده از نرم کننده های لباس به منظور شستشو، در جلوگیری از چروک شدن آنها تاثیر بسزایی دارند.

در بالا تمامی روش های لازم جهت جلوگیری از کوچک شدن لباس را توضیح دادیم. اکنون به سراغ راه حل آب رفتن لباس می رویم. اینکه چگونه لباس آب رفته را درست کنیم؟

۱- الیاف نخی و پنبه ای: به منظور حل مشکل آب رفتن لباس نخی یا پنبه ای می توانید از انواع نرم کننده ها استفاده نمایید. به این طریق که ۲ تا ۳ قاشق نرم کننده لباس یا شامپو بچه را به مقداری آب ولرم درون تشت اضافه کرده و لباس نخی یا پنبه ای خود را به مدت ۳۰ دقیقه در این مایع قرار دهید. پس از گذشت زمان، لباس ها را از داخل مایع نرم کننده بردارید، آب آن را به آرامی گرفته و روی طناب رخت بیاویزید.

۲- الیاف مصنوعی: الیاف مصنوعی همچون ریون و پلی استر که راه حل آب رفتن لباس های با جنش الیاف مصنوعی همانند مورد اول می باشد. تشتی را پر از آب ولرم کرده و مقداری نرم کننده را به آن بیفزایید. سپس لباس خود را تنها به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در این محلول قرار دهید. آب آن را به آرامی گرفته و روی طناب رخت بیاویزید.

۳- لباس های پشمی: راه حل آب رفتن لباس های پشمی همانند دو مورد بالا است؛ فقط به جای نرم کننده از سرکه استفاده کنید. به ازای هر یک لیتر آب، ۱ تا ۲ قاشق سرکه سفید به تشت آب گرم خود بیفزایید. لباس های پشمی خود را برای چند دقیقه در این محلول گذاشته و سپس آبکشی نمایید تا به حالت اول خود بازگردند.

آموزش ویدویی جلوگیری از آب رفتن لباس

 

توصیه می شود در پایان این مطلب نگاهی هم به روش از بین بردن لکه خون و از بین بردن بوی نم بیاندازید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در آی آر میکس آموزش تصویری جلوگیری از آب رفتن لباس نخی، کتان و … را به شما آموزش دادیم. اگر در این زمینه انتقاد یا پیشنهادی دارید آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
منبع فارسی: آی آر میکس