How to change automatic transmission fluid and filter

آموزش نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ماشین در خانه

۰
آموزش نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ماشین در خانه
نمره 4 از 1 رای

تعویض روغن های مختلف ماشین اهمیت بسیار بالایی در کارکرد و عمر آن دارد. یکی از روغن های مهم خودروها، روغن گیربکس است. اگر شما هم یک خودروی اتوماتیک دارید و به فکر عمر بهتر آن هستید، این مطلب آی آر میکس را از دست ندهید. قصد داریم در این مطلب نگاهی به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بیاندازیم. با ما همراه باشید.

روغن گیربکس اتوماتیک را چگونه تعویض کنیم؟ آموزش تعویض روغن گیربکس ماشین

How to change automatic transmission fluid and filter

مایعات حیاتی اتومبیل ها به طور کلی ۲ عمل مهم را انجام می دهند. این دو عملکرد شامل روان کردن و تمیز کردن می شود. هنگامی که این مایعات به درون بخش های مختلف ماشین گردش می کند، کثیفی ها و مواد فلزی ایجاد شده در گذر زمان را جذب می کند. از این رو هیچ چیز به اندازه تغییر و تعویض روغن گیربکس یا باقی روغن های ماشین، عمر خودروی شما را افزایش نمی دهد. بدون شک باید تعویض این روغن را جدی گرفت زیرا بی توجهی به آن خسارات و زحمت بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

اگر خوش شانس باشید این رسوبات و کثیفی ها در انتهای مخزن باقی می ماند و در کل سیستم و موتور به گردش در نمی آید. به همین خاطر است که برخی از مکانیکی ها هنگام تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ماشین، از دستگاه های خاص و ماشین های مخصوص برای تعویض استفاده می کنند. این کار باعث می شود تا رسوب و کثیفی های قبلی پیش از ریختن روغن جدید، به طور کامل تمیز شود.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

برای بهبود عملکرد و افزایش عمر خودرو، باید روغن گیربکس را تعویض کنید. این تعویض فقط محدود به روغن گیربکس نمی شود. شما باید در زمان های مناسب اقدام به تعویض فیلتر روغن ماشین و البته تخلیه و تعویض آب رادیاتور خودروی خود کنید. در هر صورت برای دانستن زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو یا دیگر ماشین ها، باید دفترچه راهنما را مطالعه کرد یا از افراد حرفه ای کمک گرفت. اما به طور کلی خودروهای اتوماتیک زمان خاصی را برای تعویض روغن گیربکس خود نیاز دارند.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

به صورت کلی می توان گفت که فواصل زمانی مناسب برای تعیین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک جک جی ۵ و باقی خودروهای اتوماتیک، چیزی حدود ۳۰ ماه یا ۵۰ هزار کیلومتر می باشد. البته باز هم تاکید می شود که باید دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید. اگر تیرگی یا بوی خاصی از قسمت روغن گیربکس حس می کنید، باید زمان زودتری را برای تعویض آن در نظر بگیرید.

نکته: حداکثر زمانی که برای تعویض روغن گیربکس ثبت شده چیزی در حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر می باشد. اگر حس می کنید گیربکس شما هنگام کار لرزش دارد یا با ضربه، دنده را تعویض می کند، باید به مکانیکی مراجعه کنید. بسیاری از موارد هستند که باعث می شوند زودتر از زمان دفترچه نیاز به تعویض روغن خود داشته باشید. مثلا نمی توان به زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک تندر ۹۰ که در دفترچه آن آمده اعتماد صددرصدی کرد.

روغن گیربکس

نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

برای تعویض روغن قسمت گیربکس ماشین، باید از دستورالعمل خاصی پیروی کنید. این دستورالعمل چند مرحله کلی دارد که به اختصار آن ها را با هم مرور می کنیم. توجه داشته باشید که شروع کار نیاز به صبر، حوصله و مهارت نسبتا خوبی دارد. توصیه می شود که تعویض این روغن را به دست افراد حرفه ای بسپارید. زیرا بخش گیربکس قطعا یکی از مهمترین قسمت های ماشین شما می باشد. نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان یا باقی خودروها این چند مرحله کلی را به همراه خواهد داشت.

مرحله ۱: ماشین خود را چند دقیقه در حالت در جا روشن بگذارید، سپس آن را خاموش کنید. زیرا روغن گیربکس در دمای ماشین روشن بهتر خالی می شود و حالا ماشین را باید بالا ببرید یا در گودالی زیر آن قرار بگیرید. سپس یک سطل حداقل ۱۰ لیتری و چند تکه روزنامه و پارچه آماده کنید. حالا پیچ های هر سمت سینی گیربکس را باز کنید و اجازه دهید روغن خارج شود.

نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

مرحله ۲: در ادامه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان یا باقی خودروها، حالا باید فیلتر قبلی را تعویض کنید. تمامی مخازن گیربکس و بخش های کثیف مربوطه را با پارچه و محلول مناسب تمیز کنید. می توانید برای اینکار از محلول های شوینده معمولی نیز استفاده کنید.

مرحله ۳: وقتی که فیلتر جدید را نصب کردید، باید واشر سیمی گیربکس را هم عوض کنید. مطمئن شوید که واشر سیمی دقیقا در منطقه مناسبی جا افتاده باشد.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

مرحله ۴: حالا باید سینی گیربکس را به جای قبلی خود باز گردانید، در این مرحله باید سینی گیربکس را نصب و اگر می توانید از گریس برای این مرحله کمک بگیرید.

سینی گیربکس

مرحله ۵: مرحله نهایی و پنجم تعویض روغن گیربکس ماشین و اکثر خودرهای اتوماتیک، اضافه کردن روغن گیربکس یا اصطلاحا واسکازین جدید می باشد. در این مرحله کار خاصی ندارید و باید واسکازین جدید را وارد مخزن مربوطه کنید. میزان روغن گیربکس مورد نیاز شما هم در دفترچه آمده است، از آن کمک بگیرید. سپس وسیله را روشن کنید، آن را گرم کنید و به دنبال نشتی یا ایراد کار خود باشید.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک سراتو

تشخیص زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

حالا می خواهیم به طور کلی از صحت روغن گیربکس خود مطلع شویم. بهترین راه برای درستی کارکرد گیربکس و روغن آن، مراجعه به مکانیکی یا نمایندگی های مجاز خودرویتان خواهد بود. اما اگر خواستید در خانه از صحت گیربکس و روغن آن مطلع شوید، باید به رنگ روغن ماشینتان توجه کنید. (تصویر زیر را ببینید) اگر روغن گیربکس خودروی شما شبیه به دو رنگ سمت چپ بود، مشکلی ندارید، اما با قهوه ای شدن و سیاه شدن، نیاز به تعویض روغن گیربکس خود دارید.

روغن گیربکس ماشین

تصویر زیر از دو روغن گیربکس کاملا مختلف تهیه شده اند. در شیشه سمت چپ روغن گیربکس خودرویی آمده که حدود ۱۵۰ کیلومتر کار کرده است. در شیشه دوم هم یک روغن تازه و جدید را مشاهده می کنید.

روغن گیربکس خودروی اتوماتیک

آموزش ویدویی نحوه تعویض روغن گیر بکس

 

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از آی آر میکس درباره تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ال ۹۰ و باقی خودروهای اتوماتیک صحبت کردیم و چند مرحله ساده و کلی تعویض را به شما نشان دادیم. اگر تجربه کار در مکانیکی یا تعویض این روغن را دارید، از آن برای ما و کاربران بگویید.

کانال تلگرام آی آر میکس
منبع فارسی: آی آر میکس

تبلیغات متنی