آزمایش fbs

آزمایش fbs چیست؟ میزان نرمال اف بی اس چقدر است؟

۰
آزمایش fbs چیست؟ میزان نرمال اف بی اس چقدر است؟
نمره 4 از 3 رای

قند خون انسان یک ساعت بعد از خوردن غذا کاهش می یابد اما fbs یا آزمایش قند خون ناشتا، آزمایشی است که چگونگی کنترل قند خون و میزان قند خون موجود در بدن را بررسی می کند بنابر این ما امروز در آی آر میکس در مورد اینکه آزمایش fbs چیست مطالبی را برای شما مطرح می کنیم.

نحوه تفسیر آزمایش قند خون و سطوح میزان قند خون بدن در بدن

What to Know About Fasting Blood Sugar

اگر سطح قند خونتان بالا باشد به معنی وجود دیابت و یا کم بودن انسولین خون است اما اگر  سطح قند خونتان پایین باشد نشان دهنده این است که انسولین بیش از حدی برای شما تجویز شده است و باید با مشورت با پزشکتان دوز داروی خود را پایین بیاورید. دانستن اینکه چه زمانی برای آزمایش اقدام بکنید و اینکه از این آزمایش انتظار چه اطلاعاتی را داشته باشید مهم است ، مخصوصا اگر مبتلا به دیابت هستید یا در معرض این بیماری شیرین قرار دارید. یکی از آزمایش هایی که به شما کمک می کند تا سطح قند خونتان را اندازه بگیرید fbs یا همان آزمایش قند خون ناشتاست بنابراین امروز ما در آی آر میکس به شما اطلاعاتی در مورد انواع این آزمایش و نحوه تفسیر آزمایش قند خون ارائه می دهیم.

سطوح مختلف قند خون

بدن ما به گلوکوز برای انرژی نیاز دارد و این انرژی را از غذاهایی که می خوریم به دست می آورد و با این حال همه این انرژی را یک باره مصرف نمی کند، انسولین به بدن کمک می کند تا امکان انتشار و ذخیره آن را در صورت لزوم داشته باشیم. بعد غذا خوردن قند خون افزایش می یابد و حدودا تا یک ساعت بالا می ماند.

انسولین

عواملی که قند خون را افزایش می دهند مواردی مثل خوردن وعده های حجیم ،خوردن مواد یا نوشیدنی های شیرین(مثل نوشابه) و همچنین استفاده از غذاهای با کربوهیدرات بالا باعث افزایش قند خون می شوند. وقتی قند خون بالا برود پانکراس شروع به تولید انسولین می کند  وانسولین با کاهش قند خون یا آن را به شکل انرژی مصرف می کند یا برای مصارف بعدی ذخیره می کند. به هر حال ما دو نوع دیابت داریم

  • انسولین کافی توسط بدنشان تولید نمی شود زیرا بدن آن ها به انسولین ها حمله می کند(دیابت نوع ۱)
  • افرادی که بدن آن ها به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهد و ممکن است بدن آن ها بعدها انسولین کافی تولید نکند(دیابت نوع۱)

سطح بالای قند خون نشان می دهد که بدن قادر به پایین نگه داشتن سطح قند خون نیست. این مورد به تولید ناکافی انسولین یا عملکرد بد انسولین در بدن و در پاره ای از موارد هر دو مورد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد دیابت می توانید مقاله ما درمورد معرفی اولین نشانه ها و علایم دیابت نوع ۱ و ۲ در زنان و مردان را مطالعه نمایید

آزمایش fbs

در این جا دو روش برای سنجش میزان قند خون توسط افراد یا متخصصین این حوزه وجود دارد:

  • آزمایش قند خون معمولی fbs
  • آزمایش قند خون تست هموگلوبین HBA1C

در تست HBA1C با اندازه گیری تعداد گلبول های شرکت کننده در این پیوندها می توان به طور تقریبی میانگین قند خون روزانه ی فرد را در مدت ۲تا ۳ ماه گذشته محاسبه کرد

آزمایش fbs در بارداری

برخی بانوان در دوران بارداری به دیابت بارداری دچار می شوند ( اکثرا افراد با bmi بالای ۳۰).  برای این منظور از تست مخصوص fbs gct  استفاده می شود و در صورتی که این تست مثبت بود از آزمایش fbs gtt که قطعیت بیشتری دارد استفاده می گردد. در صورت مثبت بودن آزمایش fbs ggt دکتر امکان دارد که برای مقابله با دیابت بارداری به انسولین و دارو پناه ببرد و در نهایت عموما تا ۱۲ ماه بعد از زایمان این مشکل برطرف می گردد.

آزمایش fbs

آزمایش خون قند در خانه

شما می توانید سطح قند خونتان را در منزل هم اندازه بگیرید ، عموما پزشکان توصیه می کنند بعد از بیدار شدن قند خون را به طور ناشتا اندازه گیری کنید یا در صورت لزوم در فاصله ۱ الی ۲ ساعته پس از خوردن آخرین وعده غذایی این کار را انجام دهید . در مورد برخی مبتلایان به دیابت نوع ۱ توصیه می شود که روزی چند بار سطح قند خون خود را چک کنند تا به میزان انسولین لازم برای خود پی ببرند. گزینه دیگر پیش روی شما نظارت مداوم بر گلوکز موجود در خون است.

تست قند خون

البته نحوه انجام آزمایش fbs   در آزمایشگاه راحت تر است و  تنها به ۱۲ ساعت ناشتا بودن نیاز دارد. همچنین در صورتی که می خواهید در مورد انسولین اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ما در مورد عوارض انسولین بالا چیست؟ آموزش روش های طبیعی تنظیم انسولین بدن را مطالعه نمایید.

تفسیر آزمایش قند خون

در روش HBA1C در صورتی که قند خون کمتر از ۵٫۷ درصد باشد شما سالم هستید و درصورتی که بالای ۶٫۵ درصد باشد مبتلا به دیابت می باشید. اما برای فاصله ی ۵٫۷ الی ۶٫۵ درصد در معرض دیابت هستید و باید احتیاط لازم را انجام دهید تا سطح خونتان پایین بیاید. با این حال مشورت با پزشکتان هم فراموش نشود.

در مورد آزمایش قند خون در خانه و یا fbs به دو نکته توجه کنید که سطح قند خون در صبح و به صورت ناشتا در حالت نرمال باید بین ۸۰ الی ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) باشد به عبارتی  میزان نرمال fbs همان  ۸۰ الی ۱۳۰ mg/dl می باشد و اگر دو ساعت بعد از غذا تست را انجام داده اید باید میزان نرمال قند خون غیر ناشتا شما در حالت نرمال زیر ۱۸۰mg/dl باشد. در غیر این صورت به پزشکتان مراجعه کنیدتا گزارش کار fbs  را برایتان تفسیر کند.

اندازه گیری قند خون

همچنین گاهی دکتر آزمایش های دیگری برای شما به همراه fbs تجویز می کند که برایتان سوال پیش می آید bun چیست و یا urea چیست؟ در این موارد نگران نباشید هردو یکی هستند و هدفشان بررسی این آزمایش ها یک روش ساده برای تعیین چگونکی کارکرد تصفیه سازی کلیه ها، اندازه گیری اوره و محصول زائدکبد ، با استفاده از آزمون نیتروژن اوره خون (BUN) هستند.

برای کسانی که نیازمند توضیحات بیشتر در زمینه اندازه گیری fbd در منزل هستند مطلبی را پیشنهاد میکنیم که در این مورد توضیحات جامع تری در اختیار شما قرار میدهد.

اما triglycerides چیست ؟ به صورت ساده و عامیانه تری گلیسیرید نوعی چربی موجود در خون است  که در صورت بالا بودن می تواند شما را مشکوک به دیابت نشان دهد اما در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی کند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این پست آزمایش fbs، قند خون نرمال مورد بررسی قرار گرفتند. در صورتی که شما خواننده گرامی علائم و نشانه های دیگر و یا تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس

تبلیغات متنی