در دوران بارداری چه بخوریم که شیرمان زیاد شود?

در دوران بارداری چه بخوریم که شیرمان زیاد شود؟

۱
در دوران بارداری چه بخوریم که شیرمان زیاد شود؟
نمره 4.7 از 3 رای

احتمالا شنیده اید که مصرف مواد غذایی خاص موجب افزایش شیر مادر در دوران بارداری خواهد شد. به نظرتان آیا چنین چیزی صحت دارد؟ آیا در صورتی که با آزمودن روش های مختلف هنوز نگرانید که به اندازه کافی شیر ندارید، غذاهای مشخصی وجود دارند که به افزایش شیر مادر کمک کنند؟در این مطلب آی آر میکس به این موضوع خواهیم پرداخت.

برای افزایش شیر مادر چه بخوریم؟

Foods That Help Boost Your Breast Milk Supply

قبلا در آی آر میکس به باید های غذایی در دوران بارداری پرداخته بودیم. بسیاری از فرهنگ ها مدت هاست که برای افزایش شیر مادر به غذاها و گیاهان اعتماد کرده اند. و احتمالا از مادران شیرده بارها شنیده اید که برای تقویت شیر خود از بلغور جوی دوسر برای صبحانه و چای شنبلیله استفاده کرده اند. هرچند در این زمینه شواهدی وجود دارد که مورد تائید بوده اما واقعیت این است که هیچ تحقیق با کیفیتی برای پاسخ به این مسئله که خوردن مواد غذایی مناسب موجب افزایش شیر مادر می شود یا خیر، انجام نشده است.

چه بخوریم تا شیر بیشتری داشته باشیم؟

در ادامه ۵ ماده غذایی فاقد ضرر که تصور می شود موجب افزایش تولید شیر مادر شده و همچنین دانش موجود در مورد این ادعا را مورد بررسی قرار می دهیم.

شنبلیله، یکی از راه های زیاد شدن شیر مادر

این دانه های معطر اغلب به عنوان تقویت کننده شیر مورد حمایت قرار می گیرند. آن ها حاوی ترکیباتی مانند استروژن بوده که جریان شیر را افزایش می دهند. طبق یک مطالعه کوچک زنانی که در روز سه بار چای شنبلیله می نوشند، نسبت به آن هایی که از این چای مصرف نمی کنند، تولید شیرشان به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. اما شواهد گسترده ای در این مورد که شنبلیله سبب تقویت شیر مادر می شود، در دست نیست. نکته قابل توجه دیگر که اظهارنظر افراد در این زمینه است. برخی مادران بیان کرده اند که با مصرف شنبلیله، نوزادان شان دچار نفخ شده است.

آیا خرما باعث افزایش شیر مادر میشود

شیر جو دوسر یا جو دوسر

مادران شیرده مدت هاست که برای تقویت شیر خود از جوی دو سر چه به صورت کاسه ای از بلغور جوی دو سر و چه یک شیرینی پر از جوی دو سر، استفاده می کنند. غلات کامل منبع آهن بوده و سطح پایینی از مواد معدنی مانع تولید شیر را دارند. نصف فنجان جوی دو سر ۲ میلی گرم آهن دارد که حدود ۲۰ درصد از نیاز روزانه مادران شیرده است. با این همه، مطالعه ای در این باره که خوردن جوی دو سر به افزایش شیر مادر در ماه نهم بارداری کمک می کند، وجود ندارد.

راه های زیاد شدن شیر مادر

دانه های رازیانه جهت افزایش شیر مادر

استفاده از دانه های ترد و خوش مزه رازیانه یکی دیگر از راه های زیاد شدن شیر مادر بوده که معمولا در کوکی و چای موجود است. دانه های رازیانه هم مانند شنبلیله دارای ترکیبات استروژن بوده که به نظر می رسد سبب افزایش شیر مادر می شود. چند مطالعه جزئی درباره رابطه مصرف رازیانه و افزایش شیر مادر و چربی آن و افزایش وزن نوزادن وجود دارد اما تحقیقات گسترده تری در این باره انجام نشده است.

افزایش شیر مادر در دوران بارداری

گوشت و مرغ بدون چربی

گوشت گاو بدون چربی، گوشت بره و مرغ منابعی غنی از آهن هستند. بنابراین مصرف کافی از این مواد می تواند کمک کننده باشد اما باز هم تحقیق مستقیمی در این باره موجود نیست.

چه بخوریم تا شیر بیشتری داشته باشیم

سیر برای افزایش شیر مادر در ماه نهم بارداری

مطالعه ای درباره رابطه بین سیر و تقویت شیر مادر انجام گرفته که نشان می دهد این ماده بودار هیچ تفاوتی در شیر مادر ایجاد نمی کند اما نظر بسیاری از مادران شیرده خلاف این مطالعات بوده و معتقدند که سریعترین راه برای افزایش شیر مادر استفاده از سیر است و به همین خاطر یک یا دو پر آن را در هر غذای لذیذی به کار می برند.

سریعترین راه برای افزایش شیر مادر

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، در کل مطالعات زیادی مبنی بر اینکه خوردن غذای مناسب موجب افزایش شیر مادر می شود، وجود ندارد. اما تعداد معدودی از مطالعات نشان می دهد که برخی از ترکیبات مفیدند و بسیاری از مادران شیرده هم عقیده دارند که خوردن بعضی غذاها سبب تغییر شیرشان می شود. بنابراین اگر احساس می کنید ممکن است به تولید شیرتان کمکی شود می توانید برخی از این غذاها را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.

اگر در زمینه شیردهی مشکل یا نگرانی دارید حتما با پزشک و مشاور متخصص مشورت کنید. آن ها می توانند به شما در تعیین مواردی که در تولید شیرتان تأثیر گذار است، کمک کرده و در صورت لزوم راه حل های دیگری را ارائه دهند تا اطمینان حاصل کنید که کودک کوچک شما تمام غذای مورد نیاز خود را دریافت می کند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در آی آر میکس سعی داشتیم سریعترین راه برای افزایش شیر مادر را به صورت مختصر و مفید با شما مادران عزیز در میان بگذاریم. اگر در این زمینه انتقاد یا پیشنهادی دارید آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
پاسخ دهید

۱ دیدگاه

تبلیغات متنی