How to make a dreamcatcher

آموزش تصویری ساخت انواع دریم کچر بزرگ و کوچک در خانه

۲
آموزش تصویری ساخت انواع دریم کچر بزرگ و کوچک در خانه
نمره 4.4 از 5 رای

خواب و دنیای درون آن همیشه برای بشر جذاب بوده است. تحقیقات زیادی روی نحوه ایجاد خواب، دیدن رویا و مسائل مرتبط با آن صورت گرفته است. به طور سنتی در جوامع مختلف برای رهایی از کابوس، اقداماتی صورت می گرفته. با آی آر میکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه و اینکه اصلا دریم کچر چیست کسب کنید و همچنین آموزش تصویری ساخت انواع دریم کچر بزرگ و کوچک در خانه را برای شما ارائه دهیم.

مراحل ساخت دریم کچر چگونه است ؟ نحوه بافت دریم کچر در منزل

How to Make a Dreamcatcher at Home

اگر بخواهید از راه ساخت کار دستی و هنر های دستی کسب در آمد کنید دانستن مراحل ساخت دریم کچر در منزل میتواند به شما کمک بسیاری کند زیرا با محبوبیت این وسیله به راحتی میتوانید آنرا در بازار به قیمت خوب بفروشید، به همین خاطر ما در انتهای این آموزش ویدیویی برای شما فراهم ساختیم تا نحوه ساخت آنرا به خوبی فرا گیرید.

دریم کچر چیست؟

خواب دیدن امری طبیعی است که در طول زندگی انسان به دفعات زیادی رخ می دهد و گاها ذهن او را به خود مشغول می کند. اما برخی از افراد هم هستند که بحث های پیرامون خواب را خرافات تلقی کرده و دنباله آن را نمی گیرند. پیرو این موضوع، امروز در آی آر میکس قصد داریم در مورد ساخت وسیله ای به نام “دریم کچر” یا “کابوس گیر” که یکی از وسایل دست ساز سرخپوستان اوجیبوایی (از نخستین اقوام ساکن در آمریکا) بوده صحبت کنیم.

ساخت دریم کچر

این روزها از این وسیله که بیشتر جنبه زیبایی دارد در بالای تخت خواب یا به عنوان یک شیء تزئینی در اتاق خواب استفاده می شود. اگر علاقه مند به افزایش دانسته های خود در مورد تاریخچه دریم کچر و نحوه ساخت آن هستید با آی آر میکس همراه باشید تا به صورت مرحله به مرحله نحوه بافت دریم کچر در منزل را به شما آموزش دهیم.

تاریخچه دریم کچر

دریم کچر به زبان اوجیبوایی به معنی عنکبوت یا دام خواب است که از یک حلقه از شاخه درخت بید و تورهایی بافتنی به شکل تار عنکبوت در مرکز آن ساخته شده و با اشیای مقدس یا تزئینی همانند پر، مهره یا پارچه جلوه زیباتری به آن می بخشند.

تاریخچه دریم کچر

سرخپوستان اوجیبوایی بر این باورند که رویاها و کابوس ها در هوا معلق و پراکنده اند و زمانی که کابوس ها می خواهند وارد خواب انسان شوند در داخل این کابوس گیر به دام می افتند و از بین می روند و فقط رویا و خواب های شیرین هستند که می توانند از داخل تارهای دریم کچر عبور کرده و وارد خواب انسان شوند. همچنین از این وسیله برای دسترسی سریع تر به رویا ها استفاده می شد.

وسایل لازم برای ساخت دریم کچر

ابتدا باید لوازم ساخت دریم کچر را از خرازی ها تهیه کنید.

۱-حلقه فلزی،چوبی یا پلاستیکی به همراه نخ ضخیم

۲-روبان یا کاموا

۳-پارچه های رنگارنگ

۴-آویز و مهره های تزئینی

۵-چسب قوی

۶-قیچی

وسایل مورد نیاز برای ساخت دریم کچر

آموزش تصویری ساخت انواع دریم کچر بزرگ در خانه

در اولین مرحله ساخت دریم کچر بزرگ باید به این موضوع توجه کنید که انتخاب سایز حلقه به خود شما بستگی دارد که آیا یک دریم کچر بزرگ یا کوچک را ترجیح می دهید. پس از انتخاب حلقه مورد نظر خود (فلزی، چوبی یا پلاستیکی)، پارچه هایی که به سلیقه و متناسب با استایل اتاق یا تخت خواب خود انتخاب نموده اید را برداشته و آن را به برش های باریکی تبدیل کنید (همانند تصویر۲). سپس برش های پارچه را به دور حلقه بپیچانید تا زمانی که سر تا سر حلقه را پر کند. انتهای پارچه را می توانید به وسیله چسب روی حلقه فیکس کنید.

ساخت حلقه کابوس گیر

در این مرحله از مراحل ساخت دریم کچر حتما نباید از پارچه استفاده کرد؛ بلکه می توان از انواع نخ های ضخیم، چرم یا هر جنس انعطاف پذیر دیگری که قابلیت پیچش به دور حلقه را داشته باشد استفاده نمود. به یاد داشته باشید که تمام کاردستی های خانگی، نیازمند حوصله و ذوق زیادی هستند.

۲-در این مرحله از ساخت دریم کچر باید گره هایی مشابه تار عنکبوت در قسمت مرکزی شیء ایجاد کنیم. به منظور این کار، نخ ضخیم مورد نظر خود را برداشته و یک سر آن را دقیقا در همان محل چسب خوردگی (مرحله قبل) گره بزنید. مطابق تصاویر زیر، چند ضلعی های منظمی را در داخل حلقه ایجاد کنید. زمانی که به محل اولیه گره نخ رسیدید، مجددا نخ را به حلقه گره کنید.

گره های مشابه تار عنکبوت

۳-این کار را آنقدر تکرار نمایید تا چند ضلعی هایی به شکل تار عنکبوت در مرکز حلقه شما ایجاد شود. سعی کنید فاصله ها با یکدیگر مساوی باشند تا دقیقا ظاهری شبیه به تار عنکبوت پیدا کند. دقت و حوصله زیادی برای این قسمت ضروری خواهد بود.

گره های عنکبوتی

۴- پس از مرحله بافت دریم کچر حال نوبت به استفاده از روبان، پارچه های رنگارنگ و آویزهای تزئینی می رسد که بسته به سلیقه و استایل اتاق خواب خود می توانید از طرح و رنگ های مختلف استفاده نمایید. پیش از این هم ایده هایی خاص برای کاردستی به شما معرفی کرده بودیم.

خلاقیت در ساخت کابوس گیر

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید از پارچه هایی با رنگ و طرح های مختلف به منظور تزیین دریم کچر قسمت پایین دریم کچر استفاده شده است. یا می توانید روبان های توری و کاموا هایی که مهره های تزئینی از داخل آنها عبور داده شده را به پایین دریم کچر خود گره زده و زیبایی آن را دو چندان کنید. به طور کلی محدودیتی در ساخت دریم کچر برای شما وجود ندارد و خلاقیت همچنان حرف اول را می زند.

۵- به منظور تزئین دریم کچر خود همچنین می توانید از پرهای رنگارنگ، مهره و کاموا استفاده نمایید. به این صورت که مهره و پر را از داخل کاموا ها عبور داده و انتهای آن را گره بزنید.

استفاده از پر در ساخت دریم کچر

در این قسمت از ساخت انواع دریم کچر بزرگ و کوچک باید توجه کنید که این مراحل تزئینی (شامل مراحل ۴، ۵ و۶) کاملا به خود شما بستگی دارد که می خواهید از چه نوع آویز و مهره ای جهت زیباتر کردن دریم کچر خود استفاده نمایید. شاید بتوان این تزیین و ساخت دریم کچر را هم جزو کاردستی های ساده اما درآمدزا به حساب آورد!

۶-اگر گره زدن این آویزها به پایین دریم کچر برایتان کار سختی به حساب می آید یا نیاز به صرف زمان بیشتری دارد؛ می توانید به منظور فیکس کردن آویز و مهره های تزئینی از چسب استفاده نمایید. توجه داشته باشید که چسب فراوان، نتیجه کار شما را کمی بدشکل خواهد کرد. پس در مصرف چسب اعتدال را رعایت کنید.

پایان ساخت دریم کچر

همانطور که در تصویر شماره ۴ مشاهده می کنید، اکنون شما یک دریم کچر بسیار زیبا دارید که با صرف هزینه بسیار ناچیز توانستید آن را طی مدت زمان کوتاهی ساخته و از این طریق زیبایی اتاق خواب خود را دو چندان کنید.

فیلم آموزش ساخت دریم کچر

برای شما ویدیوی آموزشی از نحوه ساخت این کار دستی را فراهم ساختیم.

 

نظرات و پیشنهادات؟

امروز در آی آر میکس در مورد ساخت انواع دریم کچر بزرگ و کوچک در خانه آن صحبت کردیم. همچنین در زیمنه تاریخچه و اینکه دریم کچر چیست به شما اطلاعات مفیدی دادیم. در صورت داشتن نظر یا پیشنهادی از جانب شما خوشحال می شویم که آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
پاسخ دهید

۲ دیدگاه

 1. حمید گفت:
  6

  سلام
  مطلبی که نگارش کردید خیلی مفیدو بجا بود
  موفق . پایدار باشید

 2. فاطمه گفت:
  -1

  درود بر شما
  عالی بود

تبلیغات متنی