روش حل مکعب روبیک

آموزش راه حل آسان برای حل مکعب روبیک ۳در۳

۲۲
آموزش راه حل آسان برای حل مکعب روبیک ۳در۳
نمره 4.4 از 274 رای

این روزها معکب روبیک یکی از سرگرمی ها و چالش های اساسی برای افراد مختلف شده است. در پست امروز آی ار میکس قصد داریم تا شما را با راحت ترین روش حل مکعب روبیک آشنا کنیم.

نحوه حل فرمول مکعب روبیک به زبان ساده تصویری بصورت مرحله به مرحله

How To Solve Rubik’s Cubic Formula Into Simplified In-Picture Step by Step

این روزها معکب روبیک یکی از سرگرمی ها و چالش های اساسی برای افراد مختلف شده است. ممکن است شما هم بارها سعی در حل این مکعب داشته اید و بعد از بارها شکست به این نتیجه رسیده باشید که حل این معما غیر ممکن است و یا کاری فراتر از توان انسانی است و فقط انسانهای فوق هوشمند قادر به حل آن هستند. در واقع مکعب روبیک نوعی مسئله ریاضی است و مانند تمام مسائل ریاضی دارای الگوریتم خاصی است که به کمک آن این مکعب به راحتی رمز گشایی خواهد شد. قبلا در آی ار میکس انواع سرگرمی و بازی های دسته جمعی در خانه و محیط بیرون را به شما معرفی کرده ایم و در پست امروز قصد داریم تا شما را با راحت ترین الگوریتم حل مکعب روبیک آشنا کنیم.

روش حل مکعب روبیک در یک نگاه

قبل از هر چیز باید بگوییم بعد از مطالعه این آموزش نیز ممکن است باتوجه به حالت های مختلف حل مکعب باز هم زمانبر باشد و نیاز به آزمون و خطای بسیاری داشته باشد اما با تمرین و پشتکار میتوانید به مرور سرعت خود را در حل مکعب روبیک افزایش دهید. فراموش نکنید حل مکعب برای خالق آن چیزی حدود ۱۸ ماه زمانبرده است پس نا امید نشوید.

روش حل مکعب روبیک

مقدمات و تعاریف

اولین قدم، آشنایی با مقدمات و تعاریف و آشنایی با ساختار مکعب و برخی الگوریتم ها است. مکعب دارای ۶ وجه است که عبارتند از جلو، بالا، پشت، پایین، راست و چپ که به صورت زیر نام گذاری میشوند و جانمایی آنها در عکس زیر واضح است:

 • جلو (F)
 • بالا (U)
 • پشت (B)
 • پایین (D)
 • چپ (L)
 • راست (R)

روش حل مکعب روبیک

برای مثال وقتی گفته میشود U شما باید وجه بالایی مکعب را در جهت ساعت گرد یکبار بچرخانید نمونه ای از این حرکات برای آشنایی بیشتر شما عبارتند از:

 • ‘U: یکبار وجه بالایی مکعب را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.
 • U2: وجه بالایی مکعب را دوبار در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • R: یکبار وجه راست مکعب را در جهت عقربه های ساعت (پایین به بالا) بچرخانید.
 • L: یکبار وجه چپ مکعب را در جهت عقربه های ساعت (بالا به پایین) بچرخانید.

برای آشنایی با حرکت های مختلف روش حل مکعب روبیک و تمرین بیشتر  میتوانید به سایت روبیک سند باکس مراجعه کنید.

گام اول: صلیب

ایجاد صلیب یا به اضافه اولین و مهمترین گام برای حل مکعب روبیک است تصویر زیر مراحل روش حل معکب روبیک را به صورت مرحله به مرحله به شما نشان میدهد. این مرحله ممکن است مقداری گیج کننده باشد اما بعد از چند بار تمرین کاملا ساده خواهد شد.

احتمالا شما هم در تلاشهایتان در مدت حل مکعب متوجه شده اید، قطعه مرکزی هر وجه ثابت می ماند و در جای خود فقط بین وجه های مختلف جابجا می شود. پس این موضوع که دو رنگ تکراری در مرکز وجه ها وجود داشته باشد منتفی است. بنابراین می شود از همین موضوع کمک گرفت و ۴رنگ دیگر را در اطراف آن جمع کرد. شما میتوانید برای شروع هر رنگی که مایل هستید انتخاب کنید اما ما در این آموزش از انتخاب خود روبیک پیرو کرده و رنگ سفید را انتخاب کرده ایم.

اولین قدم تشکیل به اضافه سفید است که در صویر زیر مشاهده می کنید. فعلا لازم نیست در مورد نشکیل رنگ آبی و نارنجی که در تصویر اول می بینید نگران باشید. مهمترین مساله این است که به ازای در سوی به اضافه یک مکعب سفید در لایه بالا باشد و نیاز نیست که حتما این مکعب سفید در وجه بالایی باشد (مثل تصاویر زیر).

با استفاده از الگوریتم F R’ D’ R F2 و تکرار آن برای هر کدام میتوانید تمام مکعب ها که در وجه حانبی قرار دارند به وجه بالایی منتقل کنید.با این کار در این گام به اضافه شما تکمیل خواهد شد.

روش حل مکعب روبیک

گام دوم: گوشه های سفید

وجه پایین مکعب را نگاه کنید به احتما ۵۰% یکی از گوشه هایی که می بینید از سه رنگ سفید – نارنجی و سبز تشکیل شده اند.

پایین: چنانچه این گوشه در پایین بود مکعب را در حالتی نگه دارید که گوشه مورد نظر در محل گوشه صورتی در عکس زیر قرار بگیرد و الگوریتم زیر را انجام دهید و آنقدر تکرار کنید که تمام گوشه ها در جای خود قرار گیرند. R’ D’ R D.

بالا: چنانچه این گوشه در بالا بود مکعب را در حالتی نگه دارید که گوشه مورد نظر در محل گوشه بنفش در عکس زیر قرار بگیرد و الگوریتم زیر را انجام دهید و آنقدر تکرار کنید که تمام گوشه ها در جای خود قرار گیرند. R’ D’ R D.

با این کار، چیدمان یک لایه تمام خواهد شد. پیشنهاد ما این است که از رنگ سفید شروع کنید چون با این کار احتمال چیدمان خودکار رنگ های دیگر بیشتر است.

روش حل مکعب روبیک

گام سوم: لایه های میانی

تبریک میگوییم شما تا الان یک سوم کار را تمام کرده اید حال که وجه سفید تشکیل شده است میتوانید مکعب را بپیچانید و سفید را در رجه پایین قرار دهید. به دنبال وجهی بگردید که هیچ خانه زرد رنگی نداشته باشد. سپس با توجه به رنگ ها و وضعیت قرار گیری آنها یک حرکت به راست یا چپ مطابق عکس زیر و الگوریتم آن انجام دهید  و این روند را برای تمام وجه ها تکرار کنید.

روش حل مکعب روبیک

گام چهارم: صلیب زرد

بسیار عالی است شما با این روش حل مکعب روبیک موفق به حل ۲/۳ مکعب شده اید راه زیادی نمانده است. در این مرحله شما به یکی از ۴ حالات زیر مواجه هستید فعلا گوشه ها فراموش کنید و بر روی مرکز زرد متمرکز شوید و توجه کنید این مرکز باید در وجه بالایی باشد. توجه کنید چنانچه مثل حالت ۴ تصویر زیر صلیب زرد را تشکیل داده اید میتوانید این گام را انجام ندهید و به گام بعدی بروید.

حالت اول – صلیب کامل: میتوانید این گام را رد کنید.

حالت دوم – شکل L: میتوانید با استفاده از الگوریتم F R U R’ U’ F’ و تکرار آن برای هر طرف صلیب را تشکیل دهید و یا حتی اگر عجله دارید میتوانید با الگوریتم F U R U’ R’ F’ هر دو طرف را در آن واحد مرتب و صلیب را تشکیل دهید.

حالت سوم – خط: با استفاده از الگوریتم F R U R’ U’ F’ و تکرار آن به دفعات مورد نیاز میتوانید به راحتی صلیب را تشکیل دهید.

حالت چهارت – نقطه: در این حالت همانند تصویر که هر ۴ حالت را نشان می دهد باید عمل کنید یعنی اول شکل L و بعد خط را تشکیل دهید تا صلیب کامل شود. بعد از تشکیل صلیب نوبت به گام بعدی میرسد.

روش حل مکعب روبیک

گام پنجم: Sune و Antisune

در این مرحله شما ممکن است با ۷ حالت مختلف روبرو باشد که Sune و Antisune یکی از آنها و راحت ترین آنهاست. اما ممکن است همیشه در نگاه اول نتوانید آن را تشخیص دهید. در این حالت شما حداقل یک گوشه زرد رنگ دارید و لازم است تمام گوشه های لایه بالا به رنگ زرد دربیاید اگر هم اکنون تمام لایه بالایی زرد است این گام را رد کنید در غیر این صورت با کمک تصویر زیر و الگوریتم های درج شده کار چیدمان لایه زرد را تمام کنید.

روش حل مکعب روبیک

گام ششم: پایان

تبریک میگوییم شما مکعب را از پای در آورید و فقط یک مرحله تا شکستن راز مکعب فاصله دارید. در این گام مکعب شما را با ۲۱ حالت مختلف ممکن است مواجه کند اما نگران نباشید شما از مکعب باهوش تر هستید و این مرحله هم با چند الگوریتم ساده حل شدنی است. برای حل مرحله آخر باید به دنبال چراغ های جلو باشید نگران نباشید در ۱۹ حالت از این ۲۱ حالت میتوانید آنها را پیدا کنید و فقط در دو حالت وجود ندارند که حالت اول وقتی است که شما این گام را رد میکنید که در آن حالت مکعب حل شده است و برای حل حالت دوم میتوانید از الگوریتم زیر استفاده کنید.این حالت بهترین حالت در روش حل مکعب روبیک است پس نگران این دوحالت نباشید. در مورد ۱۹ حالت باقی مانده باید بگوییم وضعیت چراغ های جلو به کمک الگوریتم زیر حل مشوند اما باید توجه کنید ممکن است چندین و چند بار این الگوریتم را تکرار کنید تا مکعب حل شود.

R’ F R’ B2 R F’ R’ B2 R2

البته توجه کنید ممکن است الگوریتم بالا حالت برعکس چراغ های جلو را به وجود بیاورد و بجای دو رنگ در طرفین با یک رنگ در وسط مواجه باشید که میتوانید از الگوریتم زیر استفاده کنید. برای روشن تر شدن مطلب به تصاویر دقت کنید.

R U’ R U R U R U’ R’ U’ R2

روش حل مکعب روبیک

بسیار خوب شما موفق شدید مکعب را شکست دهید تبریک می گوییم.

روش حل مکعب روبیک

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در آی آر میکس سعی کردیم تا شما را با روش حل مکعب روبیک آشنا کنیم. اگر شما هم راه دیگری برای حل مکعب میشناسید و یا تجربه حل مکعب را دارید لطفا تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

کانال تلگرام آی آر میکس
منبع فارسی: آی آر میکس
پاسخ دهید

۲۲ دیدگاه

 1. kelideservat گفت:
  -20

  مطلب مفیدی بود !
  سپاس از سایت خوب تان !

 2. raha گفت:
  -20

  عالی بود واقعا مرسی

 3. رادمان گفت:
  8

  من دارم دیوانه میشم ۴ ماهه که روبیک خریدم در به در دنبال راه حلم ولی هرکدوم رو که امتهان می کنم روبیکم درست نمیشه این هم فایده ای نداشت الان روبیکم داغون شده چون با عصبانیت کوبیدمش تو دیوار😔😔😔

  • فاطمه گفت:
   -12

   سلام
   برای آموزش و یادگیری اول ازهمه درک کردن روبیک مهمه اینکه بفهمین باید چیکارکنین..
   و آموزش کاملی توی نرم افزار مکعب تطبیق پادشاه هست..
   ازگوگل پلی دانلودش کنید و توی بازی ۳در۳ علامت سوال یا راهنما رو انتخاب کنید و راحت با روبیکتون تمرین کنید

  • نیک گفت:
   -6

   سلام. دوست عزیز من یک هفته هست روبیک رو خریدم یعنی ۹۸/۱/۲۵ تا بعلاوه با هم اون رو حل کردم.در ۲روز اول به نظرم غیر ممکن بود ولی اروم اروم حل شد.از برنامه بازار برنامه that ‘s Rubik رو نصب کن .و با دقت بخون.خیلی کارهاش هم با تمرین حل میشه. موفق باشید.

  • امیر گفت:
   1

   منم میخواستم بکوبم به دیوار ولی یه فکری کردم والان درست شده چون که برا من از این برچسبیا بودش رنگاش همرو با سشوار گرم کردم وکندم واز دوباره به سرعت به صورت صحیح چسبوندم تمام،🤸🤹

 4. مبین گفت:
  18

  نفهمیدم چی گفتش

 5. mohammadtahaaslani گفت:
  -8

  از نظر من از بقیه سایت ها هم خیلی مطلب قوی و مفیدی داشت.واقعا آفرین میگم به طراح سایت و کسانی که طراح سایت رو حمایت و کمک کردند👏👏👌

 6. Shayan گفت:
  -8

  عالییییییییییییییییییییی بود!!!!!!
  ولی می تونید در بخش آخر که بجای دو رنگ در طرفین با یک رنگ در وسط مواجه می شوید از فرمول زیر استفاده کنید…
  FFULR’FFL’RUFF

 7. Shayan گفت:
  -7

  عالییییییییییییییی بود!!!!
  ولی میتونید در بخش آخر که بجای دو رنگ در طرفین با یک رنگ در وسط مواجه می شوید از فرمول زیر استفاده کنید…
  FFULR’FFL’RUFF

 8. علیرضا ابراهیمی گفت:
  10

  من که نفهمیدم چی شد

 9. A R گفت:
  13

  نمیشه با زبان ساده بگی حوصله زبان روبیک رو دیگه ندارم

 10. محمد علی گفت:
  11

  راه آسان تری نیست

 11. Agahi90.ir گفت:
  3

  بسیار جالب بود
  مراحل رو گام به گام بچه ها انجام بدن به هدف میرسند و موفق میشوند
  ما با کمک خدا به هدف رسیدیم ممنون

 12. محمد اثدو گفت:
  -3

  فوق العاده بود البته یه کوچولو فهمیدنش سخت بود

 13. محمدرضا گفت:
  -1

  این روش ها را بزنی درست میشه

 14. یلدا گفت:
  -3

  وقتی میخوایم الگوریتݦ دی آر… رو بدیم باید صلیب رو روبرومون بگیریم یا وجه بالا قرار بدیمش؟؟

 15. سلام گفت:
  3

  یک راه فنی هم هست که اگر روبیکتون پیچ داره بازش کنید و به بریزید بعد یکی یکی سر جاش ببندید
  بعضی ها هم باید با فشار یکی از گوشه هاش در بیاد و همه خونه هاش جدا میشه

  بعد بپینید و دانه اخر رو با فشار سر جاش قرار بدهید

 16. سپیده گفت:
  -2

  خیلی مفید بود.تقریبا یک سال بود دنبال راه حل مکعبم می‌گشتم تا الان که موفق شدم با مطالب شما درستش کنم.سپاسگذارم

 17. Nas گفت:
  0

  من از مرحله دو به بعد نمیتونم برم .یه نفر رو میشناسم رکردش ۵۵ ثانیس .جلوی خودمون درستش کرد .

 18. پری تاجی گفت:
  0

  گام سوم نمیتونم برم ترو خدا کمکم کنید☹☹☹